Aile Dizimi

AİLE DİZİMİ NEDİR?

Aile Dizimi, Alman psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya atılan bir psikoterapi yöntemidir. Bu terapi yönteminin çıkış noktası her birimizin, kuşaklar öncesinden başlayarak, ailemizdeki her birey ile bir bağımız olması sebebiyledir.

Yetişkinler olarak bugün aldığımız her doğru-yanlış karar, olumlu ya da olumsuz davranışlarımız, sorunlarımız-korkularımız aslında atalarımızdan bizlere birer mirastır. Aile içinde yaşanan her durum aile fertlerinin DNA’larına kazınarak nesilden nesile aktarılmaktadır.

Aile, arkadaş ya da aşk ilişkilerinde, istemeden, kişi veya kişilerden ‘kaçma’ ‘bağlanamama’ gibi anlamlandırılamayan durumlar, Aile Dizimi ile öğrenilebilmektedir.

Örnek verecek olursak, kadın sevgilisi tarafından aldatılmıştır. Daha sonra başka biriyle evlenen kadının bir de çocuğu olmuştur.

Kadın yaşadığı bu yoğun, acı dolu deneyim başka bir adamdan yapılmış olsa dahi çocuğa geçmekte ve çocuk hiçbir zaman karşı cinsine güven duymamakta, hep şüphe duygusu ile yaşamaktadır.

Aile Dizimi terapisinde hayatında sorun olarak addettiğin her türlü duygu ve davranış şekilleri; depresyon, bağımlılıklar, işyerinde başarısızlık, parasal sıkıntılar, başarısız veya mutsuz ilşkiler, aile içindeki sorunlar, otoriteye karşı korku, yolunda gitmeyen evlilik, fiziksel hastalık, obezite, gibi her sorunun kaynağına gidilebilir.

Aile dizimi süreci:

Aile üyeleri veya ''temsilcileri'' kullanarak aile sisteminin fiziksel bir temsilini oluşturarak başlar.

Terapist, kendileri dahil olmak üzere bireyin her aile üyesi için bir temsilci seçmesini ve ardından birbirleriyle olan ilişkilerini gözlemlemesini sağlar.


Bireyden temsilciler arasındaki dinamikleri gözlemlemesi istenir, ortaya çıkan herhangi bir duygu veya anlayış bildirilir. Bu süreçle birlikte, aile sisteminin gizli dinamikleri ve kalıpları ortaya çıkarılır ve çatışmaların, travmaların ve psikolojik sorunların temel nedenleri anlaşılır.
Bu konuları kabul ederek ve ele alarak, birey aile üyeleriyle ilişkilerini ve kendisini iyileştirmeye başlar.

 

AİLE DİZİMİNİ ETKİLEYEN OLAYLAR


*Cinayet
*İntihar etme
*Ani ölüm
*Aldatılma
*İsteksiz/gönülsüz birliktelik
*Terk edilme
*Tecavüz-taciz
*İşkenceye maruz kalma
*Boşanma
*Evlilik dışı çocuk sahibi olma
*Düşük yapma
*Kürtaj
*Evlatlık verilme veya verme
*Doğuştan gelen zihinsel ve bedensel rahatsızlıklar

Whatsapp